Nuvo's track lighting offers a wide range of designs and finishes. Looking for a cinch-waisted track head, we got it. A round or cylinder track is more your style, say no more. Our track heads offer long-lasting integrated LED, providing excellent illumination and energy-efficient lighting at a value that won't break the bank. Flexibility is the highlight when opting for tracking lighting, with adjustable heads and/or swivel functions, multiple heads and track connecting capabilities, allowing for light placement precisely where you need it. Available in matte black or white, matte black with brushed brass, or matte black with brushed nickel, all popular and timeless finishes that blend beautifully with various interior design styles.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=TH641 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/TH641_H-Style_Track_Head_Installation_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/TH641_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Track Head |
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 36° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 30000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1020 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 12 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Aluminum / Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Matte Black |
| Lens Material | Poly methyl methacrylate (PMMA) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.94 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 1KV |
| Mounting Type | Track |
| Track Head Style | H-Style |
| Extension | 5.25" |
| Dimensions | L: 3.88" x W: 3.25" x H: 3.25" x E: 5.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0526 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 15.95" |
| Case Width | 12" |
| Case Height | 7.28" |
| Case Weight | 10.78 |
| Case Cubic Ft. | 0.8064 |
| Catalog Description | 12 Watt LED Cinch Track Head - 3000K - Matte Black Finish |
| Description | 12W LED CINCH TRACK HEAD 36 |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39111508 |
| Dimmable Function | 120V only |
| Image File Name | TH641.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 3.74 |
| Each Width In. | 3.74 |
| Each Height In. | 6.5 |
| Each Weight Lb. | 0.88 |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | MRF2S-6ELV |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | 80/2699 |
| Dimmers | 80/2700 |
| Dimmers | 80/2701 |
| Dimmers | 80/2702 |
| Dimmers | 80/2703 |
| Dimmers | 80/2704 |
| Dimmers | PD-3PCL |
| Dimmers | MRF2-3LD |
| Dimmers | MRF2-3PD |
| Dimmers | RRD-3PD |
| Dimmers | HQR-3LD |
| Dimmers | HQR-3PD |
| Dimmers | DAL06P-C2;MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;RCL-153PNL;DVCL-153P;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL-153PH;6672;ADTP703TU;IPE04-1L;6674;IPL06;DSL06;TSL06;RNL06-10Z;D |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | TP143 |
| Accessories | TP163 |
| Accessories | TP164 |
| Accessories | TP165 |
| Accessories | TP166 |
| Accessories | TP247 |
| Accessories | TP249 |
| Accessories | TP251 |
| Accessories | TP253 |
| Accessories | TP255 |
| Accessories | TP258 |
| Accessories | TR119 |
| Accessories | TR121 |
| Accessories | TR123 |
| Accessories | TR125 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 12W LED Cinch Track Head 3000K Matte Black Finish |