This Satco track expansion includes mono points, linear track bars and the addition of several new track heads with modern profiles and adjustable design features, offering even more versatility and new direction to our track products! These introductions add new ways to custom tailor track lighting in low to mid ceiling residential and commercial environments.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=TH480 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/TH480_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Track Head |
| Tariff Code | 9405.11.6020 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 24° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 30000 |
| Incandescent Equiv | 120W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 2040 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 24 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Aluminum |
| Style | Modern and Contemporary |
| Finish | Black |
| Lens Material | Poly methyl methacrylate (PMMA) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -17C (+1.4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Mounting Type | Ceiling |
| Track Head Style | Pipe |
| Extension | 6" |
| Dimensions | L: 2.38" x W: 6.75" x H: 2.38" x E: 6" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0752 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 14.76" |
| Case Width | 8.66" |
| Case Height | 7.72" |
| Case Weight | 10.08 |
| Case Cubic Ft. | 0.5711 |
| Catalog Description | LED - 24 Watt Track Head - Dual Pipe - Black - 24 deg. Beam Angle |
| Description | 24W LED PIPE DUAL TRACK HEAD |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111508 |
| Dimmable Function | 120V only |
| Image File Name | TH480.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 7 |
| Each Width In. | 2.75 |
| Each Height In. | 6.75 |
| Each Weight Lb. | 1.52 |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-10WX |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | 66ELV;86/103;ADTP703TU;AYCL-153P;CTRP-253P;DDL06;DDMX1;DSL06-1LZ;DUL06P-C2;DVCL-153P;DVRP-253P;DW6HD;IPE04-1L;LECL-153PH;MA-PRO;MACL-153M;MSCL-OP153M;NTCL-250;NTRP-250;PD-10WX;PD-6WCL;RF9640-ND;RH703PTUTC;RHCL450PTC;RRD-6CL;SAL06P;SUF7;TAL06P-C2;VSU |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | TP247 |
| Accessories | TP249 |
| Accessories | TP251 |
| Accessories | TP253 |
| Accessories | TP255 |
| Accessories | TP258 |
| Accessories | TP163 |
| Accessories | TP164 |
| Accessories | TP165 |
| Accessories | TP166 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | LED 24 Watt Track Head Dual Pipe Black 24 deg. Beam Angle |