The new SATCO NUVO shotgun-style Pro Series LED track heads offer a distinct look while providing superior illumination for high-demand applications. Built to withstand the demanding everyday operation that comes with use in commercial settings while maintaining a consistent look and feel, these cylindrical style track lights distribute exceptional, high lumen, LED light for larger spaces which may be problematic for lesser fixtures. Delivering elevated CRI and R9 values for up to 50,000 hours, these track heads are perfect for commercial, retail, and hospitality applications.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=TH622 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/TH622_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/TH622_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Track Head |
| Tariff Code | 9405.11.6020 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 24° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 93+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 2000 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 30 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Contemporary |
| Finish | Black |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.92 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 1KV |
| Mounting Type | Track |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Track Head Style | Cylinder |
| Extension | 9.25" |
| Dimensions | L: 7.13" x W: 3.13" x H: 3.13" x E: 9.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.096 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 18.31" |
| Case Width | 12.2" |
| Case Height | 11.02" |
| Case Weight | 18.08 |
| Case Cubic Ft. | 1.4246 |
| Catalog Description | 30 Watt - LED Commercial Track Head - Black - Cylinder - 24 Degree Beam Angle |
| Description | TRACK PRO SERIES- 30W- BK- 24 |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111508 |
| Dimmable Function | 120V only |
| Image File Name | TH622.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 4.33 |
| Each Width In. | 3.74 |
| Each Height In. | 10.24 |
| Each Weight Lb. | 1.34 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | 6672;6674;66ELV;AYCL-153P;AYCL-253P;CTCL-153P;CTRP-253P;DAL06P-C2;DDMX1;DG6HD;DH6HD;DL6HD;DSL06;DSL06-1LZ;DSM10;DUL06P-C2;DVCL-153P;DVCL-253P;DVRP-253P;DW6HD;DZ6HD;HQRA-PRO;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-6ND;HQRD-HN6BRL;HQRD-PRO;HRST-PRO-N;IPE04-1L;IPL06; |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | TP247 |
| Accessories | TP249 |
| Accessories | TP251 |
| Accessories | TP253 |
| Accessories | TP255 |
| Accessories | TP258 |
| Accessories | TP163 |
| Accessories | TP164 |
| Accessories | TP165 |
| Accessories | TP166 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 30 Watt LED Commercial Track Head Black Cylinder 24 Deg Beam Angle |