Satco's 12-watt angle arm track head is a sleek lighting solution for residential and commercial applications. This black fixture is dimmable, durable, and has a 36 degree beam spread. Versatile and contemporary, this track head delivers 30,000 hours of warm white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=TH424 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/TH424_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Track Head |
| Tariff Code | 9405.11.6020 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 36° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 30000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1020 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 12 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Frosted Glass |
| Style | Contemporary |
| Finish | Black |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | 0.94 |
| Mounting Type | Ceiling |
| Track Head Style | Angle Arm |
| Extension | 5.75" |
| Dimensions | L: 3.38" x W: 2.75" x H: 2.75" x E: 5.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0395 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 12.2" |
| Case Width | 11.42" |
| Case Height | 7.28" |
| Case Weight | 15.2 |
| Case Cubic Ft. | 0.587 |
| Catalog Description | 1 Light - LED - 12W Track Head - Angle Arm - Black - 36 Deg. Beam |
| Description | 12W LED TRACK HEAD ANGLE ARM |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111508 |
| Dimmable Function | 120V only |
| Image File Name | TH424.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 3.62 |
| Each Width In. | 2.87 |
| Each Height In. | 6.57 |
| Each Weight Lb. | 1.1 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | NTRP-250 |
| UL Application | Track |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | TP143 |
| Accessories | TP145 |
| Accessories | TP147 |
| Accessories | TP149 |
| Accessories | TP151 |
| Accessories | TP153 |
| Accessories | TP155 |
| Accessories | TP157 |
| Accessories | TP163 |
| Accessories | TP164 |
| Accessories | TP165 |
| Accessories | TP166 |
| Accessories | TP168 |
| Accessories | TP170 |
| Accessories | TP172 |
| Accessories | TP179 |
| Accessories | TP232 |
| Accessories | TR119 |
| Accessories | TR121 |
| Accessories | TR123 |
| Accessories | TR125 |
| Accessories | TP247 |
| Accessories | TP249 |
| Accessories | TP251 |
| Accessories | TP253 |
| Accessories | TP255 |
| Accessories | TP258 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1 Light LED 12W Track Head Angle Arm Black 36 Deg. Beam |