1 Light - PAR30 - Track Head - Gimbal Ring - Brushed Nickel Finish
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=TH301 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/TH301_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Track Head |
| Tariff Code | 9405.19.6020 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | PAR30 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 75 |
| Wattage | 75 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Transitional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Track Head Style | Gimbal Ring |
| Extension | 9.38" |
| Dimensions | L: 6" x W: 4" x H: 4" x E: 9.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0532 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923403016 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 15" |
| Case Width | 11.5" |
| Case Height | 8.5" |
| Case Weight | 6.75 |
| Case Cubic Ft. | 0.8485 |
| Catalog Description | 1 Light - PAR30 - Track Head - Gimbal Ring - Brushed Nickel Finish |
| Description | BRSHD NICKEL PAR30 GIMBAL RING |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111508 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | TH301.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 3.5 |
| Each Width In. | 7 |
| Each Height In. | 3.75 |
| Each Weight Lb. | 0.75 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Track |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | TP145 |
| Accessories | TP147 |
| Accessories | TP149 |
| Accessories | TP151 |
| Accessories | TP153 |
| Accessories | TP155 |
| Accessories | TP157 |
| Accessories | TP168 |
| Accessories | TP170 |
| Accessories | TP172 |
| Accessories | TP179 |
| Accessories | TP232 |
| Accessories | TR126 |
| Accessories | TR127 |
| Accessories | TR128 |
| Accessories | TR129 |
| Accessories | TP247 |
| Accessories | TP249 |
| Accessories | TP251 |
| Accessories | TP253 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1 Light PAR30 Track Head Gimbal Ring Brushed Nickel Finish |