Nuvo's 2 light, 12 inch flush mount ceiling fixture is an elegant lighting solution for the home. Perfect for living rooms, dining rooms, hallways, and foyers with this white flush mount. Dual A19 bulbs sit behind the mushroom shaped white glass of this refined ceiling mounted fixture. Traditional and sophisticated, this mushroom shaped flush mount adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF77-987 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-987_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-987_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | White |
| Glass Type | White |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 12" |
| Dimensions | H: 6" x DIA: 12" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.5593 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 24.25" |
| Case Width | 12.25" |
| Case Height | 22.5" |
| Case Weight | 22.7 |
| Case Cubic Ft. | 3.868 |
| Catalog Description | 2 Light - 12" Flush with White Glass - White Finish |
| Description | 2 LIGHT LARGE MUSHROOM FLUSH |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | SF77-987.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 11.75 |
| Each Width In. | 7 |
| Each Height In. | 11.75 |
| Each Weight Lb. | 3.56 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 2 Light 12" Flush White Glass White Finish |