2 Light - 12" - Ceiling Fixture - White Round - White Finish
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF77-823 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-823_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-823_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | White |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 12" |
| Dimensions | H: 4.75" x DIA: 12" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2587 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923778237 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 13.25" |
| Case Width | 13.25" |
| Case Height | 17" |
| Case Weight | 12.19 |
| Case Cubic Ft. | 1.7272 |
| Catalog Description | 2 Light - 12" - Ceiling Fixture - White Round - White Finish |
| Description | 2 LIGHT 12" ROUND CEILING |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | SF77-823.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 12.75 |
| Each Width In. | 12.75 |
| Each Height In. | 2.75 |
| Each Weight Lb. | 1.7 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 2 Light 12" Ceiling Fixture White Round White Finish |