Recessed Light Converter - 4-1/4 in. Extension - Medium Base - Carded - White Finish
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF77-608 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-608_Installation_Instructions_Adjustable_Socket_Extender.pdf |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Taiwan |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| CA Prop 65 | Lead |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 150 |
| Finish | White |
| Dimensions | H: 5" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923776087 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 16" |
| Inner Width | 15.5" |
| Inner Height | 8" |
| Inner Weight | 5.8 |
| Inner Cubic Ft. | 1.1481 |
| Case UPC | 10045923776080 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 11.31" |
| Case Width | 7" |
| Case Height | 11.13" |
| Case Weight | 3.97 |
| Case Cubic Ft. | 0.5099 |
| Catalog Description | Recessed Light Converter - 4-1/4 in. Extension - Medium Base - Carded - White Finish |
| Description | RECESSED CONVERTER LIGHT |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | SF77-608.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.175 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Recessed Light Converter 4-1/4" Ext Medium Base Carded Whit |