Illuminating your garden and flower beds has never been easier with the SATCO NUVO SF77-324 pagoda-style light. The small 1 light, three hooded, tiered exterior light is finished in green, to blend in seamlessly with your florals and shrubs. Idyllic for brightening the landscape of your home with an inviting and glowing ambiance.
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111605 |
| Warranty | 1-Year |
| Country of Origin | Taiwan |
| Bulb Included | No |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| Diameter In. | 6.13 |
| Dimension String | H:8.63" DIA:6.13" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | Green |
| Fitter | 1/2 in. threaded female |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| Material | Die-Cast Aluminum / Glass |
| Safety Listing | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Technology | Lamp Dependent |
| UL Application | Outdoor |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 100W |
| Width In. | 6.13 |
| Height In. | 8.63 |
| Weight Lb. | 2.46 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923773242 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 6.5 |
| Each Width In. | 6.5 |
| Each Height In. | 9.5 |
| Each Weight Lb. | 2.5 |
| Each Cubic Ft. | 0.2323 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923773249 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 18.75 |
| Case Width In. | 13 |
| Case Height In. | 19.75 |
| Case Weight Lb. | 33 |
| Case Cubic Ft. | 2.7859 |
| Accessories | 90-1278;90-1283;SF76-638;SF76-644;SF76-664 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/SF77-324 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-324_Instructions.pdf |
| ANSI Base | E26 |
| Bulb Count | 1 |
| CCT Selectable | No |
| Connection | Hardwire |
| Dimmable | Lamp Dependent |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| DLC Approved | No |
| Finish Family | Green |
| Product Type | Post Lantern |
| Has Emergency Battery | No |
| Lamp Base | Medium |
| Lamp Shape | A19 |
| Mounting Procedure | Pole/Post |
| Replaceable Light Source | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Style | Traditional |
| Max Wattage | 100 |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |