Pagoda Garden Fixture - Large 10" Hood - 1 light - 2 Louver - Green Finish
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111605 |
| Warranty | 1-Year |
| Country of Origin | Taiwan |
| Bulb Included | No |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| Diameter In. | 9.63 |
| Dimension String | H:7.13" DIA:9.63" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | Green |
| Fitter | 1/2 in. threaded female |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| Material | Die-Cast Aluminum / Glass |
| Safety Listing | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Technology | Lamp Dependent |
| UL Application | Outdoor |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 75W |
| Width In. | 9.63 |
| Height In. | 7.13 |
| Weight Lb. | 2.23 |
| Wire Length In. | 18 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923766343 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 7.25 |
| Each Width In. | 10.5 |
| Each Height In. | 7.5 |
| Each Weight Lb. | 2.25 |
| Each Cubic Ft. | 0.3304 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923766340 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 21.25 |
| Case Width In. | 15 |
| Case Height In. | 22.25 |
| Case Weight Lb. | 28 |
| Case Cubic Ft. | 4.1043 |
| Accessories | 90-1278;90-1283;SF76-638;SF76-644;SF76-664 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/SF76-634 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF76-634_Instructions.pdf |
| ANSI Base | E26 |
| Bulb Count | 1 |
| CCT Selectable | No |
| Connection | Hardwire |
| Dimmable | Lamp Dependent |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| DLC Approved | No |
| Finish Family | Green |
| Product Type | Post Lantern |
| Has Emergency Battery | No |
| Lamp Base | Medium |
| Lamp Shape | A19 |
| Mounting Procedure | Pole/Post |
| Replaceable Light Source | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Style | Traditional |
| Max Wattage | 75 |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |