Nuvo's 1 light, 8 inch utility ceiling mount is a practical exterior lighting solution. Perfect for parking lots, entrances, or anywhere else quality exterior lighting is required, this satin aluminum ceiling mount features a single A19 bulb behind a white glass globe. Functional and durable, this utility ceiling mount is made to withstand the harshest weather conditions.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF77-152 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-152_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Taiwan |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Satin Aluminum |
| Glass Type | White |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 6" |
| Dimensions | H: 7.25" x DIA: 6" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1313 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 16" |
| Case Width | 10.5" |
| Case Height | 16" |
| Case Weight | 20 |
| Case Cubic Ft. | 1.5556 |
| Catalog Description | 1 Light - 8" - Utility - Ceiling Mount - With White Glass Globe - Satin Aluminum Finish |
| Description | 1 LIGHT UTILITY CEILING MOUNT |
| Finish Family | Silver |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | SF77-152.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 7.5 |
| Each Width In. | 5.5 |
| Each Height In. | 5.5 |
| Each Weight Lb. | 1.75 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1 Light 8" Utility Ceiling Mount White Glass Globe |