Nuvo's 5 light, 22 inch chandelier is a sophisticated lighting solution for the home. Perfect for living rooms, dining rooms, and foyers, this old bronze chandelier features five A19 bulbs inside frosted ribbed glass shades. Traditional and elegant, this chandelier adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF76-694 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF76-694_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF76-694_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Chandelier |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 300 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 5 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Traditional |
| Finish | Old Bronze |
| Glass Type | Frosted Ribbed |
| Number of Glass | 5 |
| Number of Shades | 5 |
| Max. Height | 54.92" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 36" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Mounting Height | 1.02 |
| Mounting Diameter | 4.92 |
| Mounting String | H:1.02" x D:4.92" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Diameter | 22" |
| Dimensions | H: 18" x DIA: 22" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.9311 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 18.5" |
| Case Width | 18.5" |
| Case Height | 9.75" |
| Case Weight | 13.84 |
| Case Cubic Ft. | 1.9311 |
| Catalog Description | 5 Light - 22" - Chandelier - With Frosted Ribbed Shades - Old Bronze Finish |
| Description | 5 LIGHT 22" CHANDELIER |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111506 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | SF76-694.jpg |
| Includes | (1) 36 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 18.5 |
| Each Width In. | 18.5 |
| Each Height In. | 9.75 |
| Each Weight Lb. | 13.84 |
| Bulb Count | 5 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 5 Light 22" Chandelier Frosted Ribbed Shape Old Bronze Finish |