Nuvo's 1 light, 15 inch pendant fixture is a sophisticated lighting solution for the home. Perfect for living rooms, dining rooms, and kitchens, this brushed nickel pendant fixture features a single A19 bulb inside a frosted prismatic dome of ribbed glass. Traditional and elegant, this pendant fixture adds style to any decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF76-691 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF76-691_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF76-691_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Traditional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Frosted Ribbed |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Max. Height | 47.42" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 36" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Mounting Height | 1.02 |
| Mounting Diameter | 4.92 |
| Mounting String | H:1.02" x D:4.92" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Diameter | 15" |
| Dimensions | H: 10.50" x DIA: 15" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.8689 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 17.75" |
| Case Width | 17.75" |
| Case Height | 10.25" |
| Case Weight | 15.18 |
| Case Cubic Ft. | 1.8689 |
| Catalog Description | 1 Light - 15" - Pendant - Frosted Prismatic Dome - Brushed Nickel Finish |
| Description | 1 LIGHT 15" PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | SF76-691.jpg |
| Includes | (1) 36 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 17.75 |
| Each Width In. | 17.75 |
| Each Height In. | 10.25 |
| Each Weight Lb. | 15.18 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | TP215 |
| Accessories | TP216 |
| Accessories | TP217 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1 Light 15" Pendant Frosted Prismatic Dome Brushed Nickel Finish |