Nuvo's 1 light, 11 inch industrial style wall mount fixture is a practical exterior lighting solution. This vapor proof wall mount comes in a white finish with frosted glass, and is perfect for illuminating parking lots, entrances, or anywhere exterior lighting is needed. A single A19 bulb is protected by the glass globe and aluminum cage of this wall mount that can be installed either up or down. Functional and versatile, this vapor proof wall mount is designed to withstand harsh weather conditions.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF76-617 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF76-617_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vapor Proof |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Taiwan |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 300 |
| Wattage | 300 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Traditional |
| Finish | White |
| Glass Type | Frost |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Extension | 6.38" |
| Diameter | 5.5" |
| Dimensions | H: 11" x DIA: 5.50" x E: 6.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2083 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 18" |
| Case Width | 9.75" |
| Case Height | 21" |
| Case Weight | 35 |
| Case Cubic Ft. | 2.1328 |
| Catalog Description | 1 Light - 11" - Industrial Style - Wall Mount with Frosted Glass - White Finish |
| Description | 1 LT LARGE VAPOR PROOF WALL |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | SF76-617.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 6 |
| Each Width In. | 10 |
| Each Height In. | 6 |
| Each Weight Lb. | 2.25 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-2671 |
| Accessories | SF76-650 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1 Light 11" Industrial Style Wall Frosted Glass White Finish |