3.5 Watt Torpedo CTA LED Filament - Amber - Candelabra base - 2000K - 300 Lumens - 120 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S9986 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Candle |
| Tariff Code | 8539.52.0020 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Amps | 0.029A |
| ANSI Base | E12 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 40W |
| Base | Candelabra |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | C11 |
| Brightness (Lumens) | 300 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 3.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2000K |
| Material | Glass |
| Finish | Transparent Amber |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Transparent Amber |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.38" |
| MOL | 3.97" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0067 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923099865 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 5.31" |
| Inner Width | 3.62" |
| Inner Height | 5.16" |
| Inner Weight | 0.9 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0574 |
| Case UPC | 10045923099868 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 11.38" |
| Case Width | 7.99" |
| Case Height | 6.34" |
| Case Weight | 2.2 |
| Case Cubic Ft. | 0.3336 |
| Catalog Description | 3.5 Watt Torpedo CTA LED Filament - Amber - Candelabra base - 2000K - 300 Lumens - 120 Volt |
| Description | 3.5CTA/LED/AMB/20K/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S9986.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1.61 |
| Each Width In. | 1.61 |
| Each Height In. | 4.49 |
| Each Weight Lb. | 0.15 |
| Replaces | S9586 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 3.5W Torpedo CTA LED Amber Candelabra 2000K 300 Lumens |