Satco's 6.5-watt MR16 LED offers cool white light and a 40 degree beam spread. This innovative LED is an energy efficient lighting solution for indoor residential and commercial applications. Dimmable and long lasting, this lensed lamp delivers 25,000 hours of exceptional illumination.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S9982 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | MR |
| Tariff Code | 8539.52.0040 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| CBCP | 700 |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.054A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 40° |
| Burning Position | Universal |
| Candle Power | 700 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | MR16 |
| Brightness (Lumens) | 500 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 6.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Material | Plastic |
| Finish | White |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Operating Frequency | 50Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.92 |
| Spot Type | FL - Flood |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.969" |
| MOL | 2.087" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0063 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 6.42" |
| Inner Width | 4.33" |
| Inner Height | 6.02" |
| Inner Weight | 1.68 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0968 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 13.7" |
| Case Width | 9.45" |
| Case Height | 7.09" |
| Case Weight | 7.16 |
| Case Cubic Ft. | 0.5312 |
| Catalog Description | 6.5 watt - LED MR16 - 4000K - 40' beam spread - Medium base - 120 volts |
| Description | 6.5MR16/E26/LED/40'/40K/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S9982.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1.97 |
| Each Width In. | 1.97 |
| Each Height In. | 2.8 |
| Each Weight Lb. | 0.13 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVLV-600P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 6.5 watt LED MR16 4000K 40' Beam Spread Medium Base 120 volts |