SATCO NUVO's 10-watt A19 LED lamp is traditional, yet contemporary with its sleek finish and energy saving LED technology. Elegantly illuminate any room in the house with this dimmable, frosted bulb. Sophisticated and modern, this lamp delivers 25,000 hours of neutral white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S9709 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.083A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 220° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Neutral White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 60W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | A19 |
| Brightness (Lumens) | 800 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 10 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3500K |
| Material | Plastic |
| Finish | Frost |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.93 |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.36" |
| MOL | 4.33" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0165 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 7.8" |
| Inner Width | 5.2" |
| Inner Height | 5.12" |
| Inner Weight | 1.17 |
| Inner Cubic Ft. | 0.1202 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 11.22" |
| Case Width | 8.46" |
| Case Height | 11.3" |
| Case Weight | 4.85 |
| Case Cubic Ft. | 0.6207 |
| Catalog Description | 10 Watt - LED A19 - 3500K - Medium base - 120 Volt - 90 CRI |
| Description | 10A19/LED/35K/90CRI |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S9709.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.44 |
| Each Width In. | 2.44 |
| Each Height In. | 4.8 |
| Each Weight Lb. | 0.2 |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | S11270 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 10W LED A19 3500K Med Base 90 CRI |