6.5 Watt - LED R20 - 2700K - 107 deg. Beam Angle - Medium base - 120 Volt - Dimmable
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S9630 |
| Collection | DiTTO |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Reflector |
| Tariff Code | 8539.52.0030 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | Gray |
| CBCP | 180 |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.054A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 107° |
| Burning Position | Universal |
| Candle Power | 180 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 45W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | R20 |
| Brightness (Lumens) | 525 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 6.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.92 |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.5" |
| MOL | 3.94" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0166 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923096307 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 8.31" |
| Inner Width | 5.59" |
| Inner Height | 4.65" |
| Inner Weight | 1.28 |
| Inner Cubic Ft. | 0.125 |
| Case UPC | 10045923096300 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 12.05" |
| Case Width | 8.98" |
| Case Height | 10.43" |
| Case Weight | 5.6 |
| Case Cubic Ft. | 0.6531 |
| Catalog Description | 6.5 Watt - LED R20 - 2700K - 107 deg. Beam Angle - Medium base - 120 Volt - Dimmable |
| Description | 6.5R20/LED/2700K/525L/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CA T20 Alt Sub | S29614 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S9630.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.6 |
| Each Width In. | 2.6 |
| Each Height In. | 4.25 |
| Each Weight Lb. | 0.17 |
| Replaces | S9040 |
| Replaces | S9140 |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | GP-CARD |
| Dimmers | GT-5NEM |
| Dimmers | GTJ-5NEM |
| Dimmers | HQRD-10ND |
| Dimmers | HQRD-6NA |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HW-RPM-4A-120 |
| Dimmers | HW-RPM-4U-120 |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MRF2-6ELV |
| Dimmers | MRF2S-6ELV |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PHPM-WBX-120 |
| Dimmers | RRD-HN6BRL |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | VPE04-1LZ |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 6.5 Watt LED R20 2700K 107 deg. Beam Angle Medium Base |