6.5 Watt PAR16 LED - 5000K - 40 deg. Beam Angle - Medium base - 120 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S9389 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | PAR |
| Tariff Code | 8539.52.0030 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| CBCP | 700 |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.054A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 40° |
| Burning Position | Universal |
| Candle Power | 700 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 60W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | PAR16 |
| Brightness (Lumens) | 500 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 6.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.92 |
| Three-Way | No |
| MOD | 2" |
| MOL | 2.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0079 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923093894 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 6.75" |
| Inner Width | 4.5" |
| Inner Height | 7.5" |
| Inner Weight | 1.84 |
| Inner Cubic Ft. | 0.1318 |
| Case UPC | 10045923093897 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 14.17" |
| Case Width | 9.76" |
| Case Height | 8.46" |
| Case Weight | 8.51 |
| Case Cubic Ft. | 0.6771 |
| Catalog Description | 6.5 Watt PAR16 LED - 5000K - 40 deg. Beam Angle - Medium base - 120 Volt |
| Description | 6.5PAR16/LED/40'/5000K/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S9389.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.13 |
| Each Width In. | 2.13 |
| Each Height In. | 3 |
| Each Weight Lb. | 0.14 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DSM10-1LZ |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVLV-600P |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | SAL06P2 |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 6.5 Watt PAR16 LED 5000K 40 deg. Beam Angle Medium Base 120V |