Satco's LED 6.5-watt, PAR20 lamp maintains the familiar look of the Halogen PAR and Gen1 LED lamps they replace; but at 90 CRI and a higher lumens per watt ratio, it delivers superior light and improved efficiency. Designed for use in track, recessed fixtures and wet locations including outdoor and landscape applications, this versatile lamp has a multitude of applications. This lamp is dimmable and delivers 25,000 hours of natural white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S29409 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S29409_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | PAR |
| Tariff Code | 8539.52.0030 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | Silver |
| CBCP | 593 |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Amps | 0.054A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 40° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Fluor Equiv | 11W |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | PAR20 |
| Brightness (Lumens) | 520 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 6.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Material | Plastic |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Thermo Plastic (PBT) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.44" |
| MOL | 2.99" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0134 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 8.39" |
| Inner Width | 5.63" |
| Inner Height | 4.06" |
| Inner Weight | 1.02 |
| Inner Cubic Ft. | 0.111 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 12.01" |
| Case Width | 9.06" |
| Case Height | 9.06" |
| Case Weight | 5.88 |
| Case Cubic Ft. | 0.5705 |
| Catalog Description | 6.5 Watt - PAR20 LED - 5000K - 40 deg. Beam Angle - Medium base - 120 Volt |
| Description | 6.5PAR20/LED/40'/950/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S29409.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.56 |
| Each Width In. | 2.56 |
| Each Height In. | 3.54 |
| Each Weight Lb. | 0.15 |
| Replaces | S8732 |
| Replaces | S8923 |
| Replaces | S9409 |
| Dimmers | 6631 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 6.5 Watt PAR20 LED 5000K 40 deg. Beam Angle Medium Base 120V |