1.4 Watt LED - S14 - Ceramic Green - Medium base - 120 Volt - Carded
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S9171 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Sign |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Taiwan |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Amps | 0.012A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 10W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | S14 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 1.4 |
| Material | Glass |
| Finish | Ceramic Green |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Ceramic Green |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.75" |
| MOL | 3.31" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0192 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923091715 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 13.11" |
| Inner Width | 6.02" |
| Inner Height | 7.24" |
| Inner Weight | 1.65 |
| Inner Cubic Ft. | 0.3307 |
| Case UPC | 10045923091718 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 13.66" |
| Case Width | 13.22" |
| Case Height | 15.04" |
| Case Weight | 7.4 |
| Case Cubic Ft. | 1.5718 |
| Catalog Description | 1.4 Watt LED - S14 - Ceramic Green - Medium base - 120 Volt - Carded |
| Description | 1.4W S14/GR/LED/120V/CD |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S9171.jpg |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1.93 |
| Each Width In. | 3.13 |
| Each Height In. | 5.5 |
| Each Weight Lb. | 0.11 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 1.4W LED S14 Ceramic Green Medium 120V Carded |