1.4 Watt LED - A15 - Clear - 2700K - Medium base - 120 Volt - Carded
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S9150 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Taiwan |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Amps | 0.012A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 15W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | A15 |
| Brightness (Lumens) | 36 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 1.4 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Material | Glass |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.88" |
| MOL | 3.31" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0204 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923091500 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 6.26" |
| Inner Width | 7.6" |
| Inner Height | 13.11" |
| Inner Weight | 5.1 |
| Inner Cubic Ft. | 0.3609 |
| Case UPC | 10045923091503 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 13.78" |
| Case Width | 14.17" |
| Case Height | 15.75" |
| Case Weight | 9.26 |
| Case Cubic Ft. | 1.7797 |
| Catalog Description | 1.4 Watt LED - A15 - Clear - 2700K - Medium base - 120 Volt - Carded |
| Description | 1.4W A15/CL/LED/120V/CD |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S9150.jpg |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.05 |
| Each Width In. | 3.13 |
| Each Height In. | 5.5 |
| Each Weight Lb. | 0.43 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 1.4W LED A15 Clear 2700K 120V Carded |