20 Watt LED A21 - High lumen output - 2700K - Medium base - 120 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S8735 |
| Collection | Hi-Pro |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Common Purpose | Bollard and Post Top Lighting |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Amps | 0.167A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 280° |
| Burning Position | Universal |
| Candle Power | 185 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | A21 |
| Brightness (Lumens) | 2350 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 20 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Material | Die-Cast Aluminum / PC |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.63" |
| MOL | 5" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0242 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923087350 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 14.37" |
| Inner Width | 10.83" |
| Inner Height | 6.89" |
| Inner Weight | 7.2 |
| Inner Cubic Ft. | 0.6205 |
| Case UPC | 10045923087353 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 15.16" |
| Case Width | 11.42" |
| Case Height | 15.35" |
| Case Weight | 15.5 |
| Case Cubic Ft. | 1.5379 |
| Catalog Description | 20 Watt LED A21 - High lumen output - 2700K - Medium base - 120 Volt |
| Description | 20WA21/LED/27K/120V/DIM |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S8735.jpg |
| Minimum Compartment Size | Length: 8.50 in. Width: 6 in. Depth: 6 in. |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.76 |
| Each Width In. | 2.76 |
| Each Height In. | 5.5 |
| Each Weight Lb. | 0.59 |
| Substitute | S28737 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DSM10-1LZ |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | GP-CARD |
| Dimmers | GT-5NEM |
| Dimmers | GTJ-5NEM |
| Dimmers | HQRA-6CL |
| Dimmers | HQRD-10ND |
| Dimmers | HQRD-6CL |
| Dimmers | HQRD-6NA |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HW-RPM-4A-120 |
| Dimmers | HW-RPM-4U-120 |
| Dimmers | HWD-6ND |
| Dimmers | HWI-WPM-6D-120 |
| Dimmers | IPL06-10Z |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | LQRJ-WPM-6P |
| Dimmers | LQSE-4A-120-D |
| Dimmers | LQSE-4A1-D |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MRF2S-6CL |
| Dimmers | MRF2S-6ELV |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PHPM-WBX-120 |
| Dimmers | RRD-10ND |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-HN6BRL |
| Dimmers | SZ-6ND |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | 6674;86/103;ADTP703TU;AYCL-153P;CTRP-253P;DSM10-1LZ;DVCL-153P;GP-CARD;GT-5NEM;GTJ-5NEM;HQRA-6CL;HQRD-10ND;HQRD-6CL;HQRD-6NA;HQRD-HN6BRL;HW-RPM-4A-120;HW-RPM-4U-120;HWD-6ND;HWI-WPM-6D-120;IPL06-10Z;LECL-153PH;LQRJ-WPM-6P;LQSE-4A-120-D;LQSE-4A1-D;MACL- |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 20W LED A21 High Lumens output 2700K Medium Base 120V |