24 Watt - pin-based Compact Fluorescent - 3000K - 82 CRI - 2G11 base
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S8660 |
| Collection | HyGrade |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | PL 4-Pin |
| Tariff Code | 8539.31.0050 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | White |
| TCLP Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | 2G11 |
| Ballast Bypass Direct | Direct |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 12000 |
| Base | 2G11 |
| Shape | T5 |
| Lamp Ballast Type | Type A |
| Brightness (Lumens) | 1800 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 24 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Finish | White |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | White |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.75" |
| MOL | 12.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0133 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923086608 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Length | 13.98" |
| Case Width | 4.13" |
| Case Height | 12.01" |
| Case Weight | 2.57 |
| Case Cubic Ft. | 0.4013 |
| Catalog Description | 24 Watt - pin-based Compact Fluorescent - 3000K - 82 CRI - 2G11 base |
| Description | FT24HL/830/4P/ENV |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101619 |
| Ballasting Requirements | For use with Electronic ballasts |
| CO Terse | Non-Compliant |
| HI Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| MN Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| NV Terse | Lawful for sale |
| OR Terse | Non-Compliant |
| RI Terse | Non-Compliant |
| VT Terse | Non-Compliant |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S8660.jpg |
| Hg Content | 2.2 |
| SDS class | CFL_Pin_Based_Lamp |
| Technology | Compact Fluorescent |
| Each Length In. | 13.27 |
| Each Width In. | 0.98 |
| Each Height In. | 1.77 |
| Each Weight Lb. | 0.28 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 24W CFL 3000K 82 CRI 2G11 Base |