9 Watt LED PL 2-Pin - 2700K - 900 Lumens - G24d base - 50000 Average rated hours - 120 Deg. Beam Angle - Horizontal - Type B - Ballast Bypass
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S8530 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S8530_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | PL |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Amps | 0.075-0.032A |
| ANSI Base | G24d |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 120° |
| Burning Position | Horizontal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Fluor Equiv | 18W/26W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 40W |
| Base | G24d (2-Pin) |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | PL |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Brightness (Lumens) | 900 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 9 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.99 |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.09" |
| MOL | 6.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0088 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923085301 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 8" |
| Inner Width | 3.3" |
| Inner Height | 7.09" |
| Inner Cubic Ft. | 0.1083 |
| Case UPC | 10045923085304 |
| Case Quantity | 50 |
| Case Length | 14.56" |
| Case Width | 8.66" |
| Case Height | 9" |
| Case Weight | 13 |
| Case Cubic Ft. | 0.6567 |
| Catalog Description | 9 Watt LED PL 2-Pin - 2700K - 900 Lumens - G24d base - 50000 Average rated hours - 120 Deg. Beam Angle - Horizontal - Type B - Ballast Bypass |
| Description | 9WPLH/LED/827/BP/2P |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass- Direct wire only 100V-277V |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S8530.jpg |
| Installation Notes | 2-pin LED lamps work in both 2-pin (magnetic) and 4-pin (electronic) sockets. |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1.5 |
| Each Width In. | 1.5 |
| Each Height In. | 6.77 |
| Each Weight Lb. | 0.26 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 9W LED PL 2-Pin 2700K 900 Lumens G24d 50000 Hrs 120 |