26 Watt - pin-based Compact Fluorescent - 4100K - 82 CRI - G24Q-3 (4-Pin) base
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S8340 |
| Collection | HyGrade |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | PL 4-Pin |
| Tariff Code | 8539.31.0050 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | White |
| TCLP Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Location Rating | Damp |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | G24q-3 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Base | G24q-3 (4-Pin) |
| Shape | T4 |
| Brightness (Lumens) | 1825 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 26 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4100K |
| Material | Aluminum / Glass |
| Finish | White |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Glass |
| Three-Way | No |
| MOD | 2" |
| MOL | 6.5" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0049 |
| Pack Type | Hang Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923083409 |
| Case Quantity | 50 |
| Case Length | 15.35" |
| Case Width | 7.87" |
| Case Height | 8.66" |
| Case Weight | 9.33 |
| Case Cubic Ft. | 0.6054 |
| Catalog Description | 26 Watt - pin-based Compact Fluorescent - 4100K - 82 CRI - G24Q-3 (4-Pin) base |
| Description | CFD26W/4P/841 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101619 |
| CO Terse | Non-Compliant |
| HI Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| MN Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| NV Terse | Lawful for sale |
| OR Terse | Non-Compliant |
| RI Terse | Non-Compliant |
| VT Terse | Non-Compliant |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S8340.jpg |
| Hg Content | 2.2 |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | CFL_Pin_Based_Lamp |
| Technology | Compact Fluorescent |
| Each Length In. | 1.38 |
| Each Width In. | 0.87 |
| Each Height In. | 7.09 |
| Each Weight Lb. | 0.19 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 26W CFL 4100K 82 CRI G24Q-3 Base |