22 Watt - T5 - Circline Fluorescent - 3500K Neutral White - 82 CRI - 2GX13 (4-Pin) base
| bundle | 12 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S8156 |
| Collection | HyGrade |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Circline |
| Tariff Code | 8539.31.0070 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | 2GX13 |
| Ballast Bypass Direct | Direct |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Neutral White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 12000 |
| Base | 2GX13 (4-Pin) |
| Shape | T5 |
| Lamp Ballast Type | Type A |
| Brightness (Lumens) | 1900 |
| Wattage | 22 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3500K |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.63" |
| MOL | 9" |
| Nominal Length | 9" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0375 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923081566 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 11.02" |
| Case Width | 9.45" |
| Case Height | 9.84" |
| Case Weight | 4.22 |
| Case Cubic Ft. | 0.593 |
| Catalog Description | 22 Watt - T5 - Circline Fluorescent - 3500K Neutral White - 82 CRI - 2GX13 (4-Pin) base |
| Description | FC22T5/835 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101605 |
| Ballasting Requirements | For use with Electronic ballasts |
| CO Terse | Non-Compliant |
| HI Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| MN Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| NV Terse | Lawful for sale |
| OR Terse | Non-Compliant |
| RI Terse | Non-Compliant |
| VT Terse | Non-Compliant |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S8156.jpg |
| Hg Content | 2.7 |
| Installation Notes | Outer Diameter is 9 inches |
| SDS class | Linear_Fluorescent_Lamp |
| Technology | Fluorescent |
| Each Length In. | 9.06 |
| Each Width In. | 0.79 |
| Each Height In. | 9.06 |
| Each Weight Lb. | 0.3 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 22W Circline Fluorescent 3500K 82 CRI 2GX13 4-Pin |