Satco's 1-watt blue transparent glass bulb is a replacement LED lamp for Satco's new classic 24-ft LED decorative string light, which can transform any space into a stylish evening experience. Each lamp is a vintage-style Edison LED light bulb that delivers a perfect warm glow. This durable glass bulb, in a transparent blue finish comes in a pack of 4.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S8023 |
| Lighting Type | Lamps |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Amps | 0.008A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 320° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 11W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | S14 |
| Brightness (Lumens) | 5 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 1 |
| Material | Aluminum / Glass |
| Finish | Transparent Blue |
| Lens Finish | Transparent Blue |
| Lens Material | Glass |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.18" |
| MOL | 3.43" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0463 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 4 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 15.16" |
| Case Width | 12.99" |
| Case Height | 8.27" |
| Case Weight | 7.44 |
| Case Cubic Ft. | 0.9425 |
| Catalog Description | 1 Watt - S14 LED Filament - Blue Transparent Glass Bulb - E26 Base - 120 Volt - Non-Dimmable - Pack of 4 |
| Description | 1W/LED/S14/BLUE/120V/ND/4PK |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S8023.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.94 |
| Each Width In. | 7.28 |
| Each Height In. | 3.74 |
| Each Weight Lb. | 0.28 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 1W S14 LED Filament Blue E26 Base 120V 4-Pack |