Satco's 10-watt frosted LED bulb offers warm white light and a 220 degree beam spread. Illuminate living rooms, dining rooms, hallways, and office spaces with this sleek, energy efficient lamp. Available in a 4-pack, this lamp delivers 15,000 hours of illumination.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S28560 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.083A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 220° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 60W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | A19 |
| Brightness (Lumens) | 800 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 10 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Material | Plastic |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.81 |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.362" |
| MOL | 4.331" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0612 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 4 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 15.87" |
| Case Width | 10.43" |
| Case Height | 10.04" |
| Case Weight | 7.72 |
| Case Cubic Ft. | 0.9617 |
| Catalog Description | 10 Watt - A19 LED - Frosted - 2700K - Medium base - 120 Volt - 4-pack |
| Description | 10A19/LED/927/120V/ND/4PK |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S28560.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.44 |
| Each Width In. | 9.57 |
| Each Height In. | 4.53 |
| Each Weight Lb. | 0.61 |
| Replaces | S8560 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 10W A19 LED Frosted 2700K 120V 4-Pack |