Satco's 1 foot T5 linear fluorescent preheat lamp is perfect for general lighting in large spaces and high ceilings including warehouses, and manufacturing floors. The frosted bulb features a miniature bi pin base and 380 lumens. At a temperature of 3500 kelvins, this lamp provides 5000 hours of neutral white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S7952 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Linear |
| Tariff Code | 8539.31.0070 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | G5 |
| Ballast Bypass Direct | Direct |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Neutral White |
| Color Rendering Index (CRI) | 60+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 5000 |
| Base | Miniature Bi Pin |
| Shape | T5 |
| Lamp Ballast Type | Type A |
| Brightness (Lumens) | 380 |
| Wattage | 8 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3500K |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.63" |
| MOL | 11.91" |
| Nominal Length | 12" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0028 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 3.7" |
| Inner Width | 1.38" |
| Inner Height | 12.84" |
| Inner Weight | 0.86 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0379 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 500 |
| Case Length | 23.62" |
| Case Width | 16.34" |
| Case Height | 13.98" |
| Case Weight | 35 |
| Case Cubic Ft. | 3.1224 |
| Catalog Description | 8 Watt - T5 - Preheat Fluorescent - 3500K Cool White - 62 CRI - Miniature Bi Pin base |
| Description | F8T5/3500K F8T5/W F8T5/NW |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101605 |
| Ballasting Requirements | For Use With Preheat Ballast |
| CO Terse | Non-Compliant |
| HI Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| MN Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| NV Terse | Lawful for sale |
| OR Terse | Non-Compliant |
| RI Terse | Non-Compliant |
| VT Terse | Non-Compliant |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S7952.jpg |
| Hg Content | 5 |
| SDS class | Linear_Fluorescent_Lamp |
| Technology | Fluorescent |
| Each Length In. | 0.63 |
| Each Width In. | 0.63 |
| Each Height In. | 12.05 |
| Each Weight Lb. | 0.07 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 8W T5 Preheat Fluorescent 3500K Cool White 62 CRI |