40 Watt - T10 - Fluorescent - 5000K Natural Light - 88 CRI - Medium Bi Pin base
| bundle | 25 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S7928 |
| Collection | HyGrade |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Linear |
| Tariff Code | 8539.31.0070 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | G13 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 20000 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Shape | T10 |
| Brightness (Lumens) | 3600 |
| Wattage | 40 |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Finish | White |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | White |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.25" |
| MOL | 48" |
| Nominal Length | 48" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0426 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923079280 |
| Case Quantity | 25 |
| Case Length | 48.4" |
| Case Width | 7.48" |
| Case Height | 7.68" |
| Case Weight | 16.95 |
| Case Cubic Ft. | 1.609 |
| Catalog Description | 40 Watt - T10 - Fluorescent - 5000K Natural Light - 88 CRI - Medium Bi Pin base |
| Description | F40T10 5000K EX50 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101605 |
| CO Terse | Non-Compliant |
| HI Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| MN Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| NV Terse | Lawful for sale |
| OR Terse | Non-Compliant |
| RI Terse | Non-Compliant |
| VT Terse | Non-Compliant |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S7928.jpg |
| SDS class | Linear_Fluorescent_Lamp |
| Technology | Fluorescent |
| Each Length In. | 1.25 |
| Each Width In. | 1.25 |
| Each Height In. | 47.06 |
| Each Weight Lb. | 0.62 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 40W T10 Fluorescent 5000K Natural Light 88 CRI |