2.04 Watt - Miniature - T2 - Clear - 6000 Average rated hours - Telephone slide base - 28 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S7828 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| Tariff Code | 8539.29.3060 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| CBCP | 1600 |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.073A |
| ANSI Base | TS5 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 6000 |
| Base | Telephone Slide |
| Lamp Filament | C-2F |
| Shape | T2 |
| Voltage | 28 |
| Wattage | 2.04 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.25" |
| MOL | 1.13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0021 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923078283 |
| Catalog Description | 2.04 Watt - Miniature - T2 - Clear - 6000 Average rated hours - Telephone slide base - 28 Volt |
| Description | 28PSB5 28V 2.04W TS5 T2 C2F |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S7828.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 0.56 |
| Each Width In. | 4.25 |
| Each Height In. | 1.5 |
| Each Weight Lb. | 0.04 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 2.04W Miniature T2 Clear 6000hrs Telephone Slide 28V |