11.6 Watt miniature - T5 - 200 Average rated hours - Mini Wedge base - 12.8 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S7162 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| ANSI Code | 923 |
| Tariff Code | 8539.29.3050 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.906A |
| ANSI Base | W2.1x9.5d |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 200 |
| Base | Mini Wedge |
| Lamp Filament | C-2R |
| Shape | T5 |
| Brightness (Lumens) | 15 |
| Voltage | 12.8 |
| Wattage | 11.6 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.63" |
| MOL | 1.5" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.007 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923071628 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Weight | 0.7 |
| Catalog Description | 11.6 Watt miniature - T5 - 200 Average rated hours - Mini Wedge base - 12.8 Volt |
| Description | 923 12.8V 11.6W W2.1X9.5D T5 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S7162.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 0.88 |
| Each Width In. | 6.63 |
| Each Height In. | 2.06 |
| Each Weight Lb. | 0.07 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 11.6W Miniature T5 200hrs Mini Wedge 12.8V |