1.82 Watt miniature - T1 3/4 - 5000 Average rated hours - G3.17 base - 28 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S7150 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| ANSI Code | 7376 |
| Tariff Code | 8539.29.3060 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.065A |
| ANSI Base | G3.17 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 5000 |
| Base | G3.17 |
| Lamp Filament | C-2F |
| Shape | T1.75 |
| Brightness (Lumens) | 1 |
| Voltage | 28 |
| Wattage | 1.82 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.22" |
| MOL | 0.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.001 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923071505 |
| Catalog Description | 1.82 Watt miniature - T1 3/4 - 5000 Average rated hours - G3.17 base - 28 Volt |
| Description | 7376 28V 1.8W G3.17 T1.75 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S7150.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 0.38 |
| Each Width In. | 3.44 |
| Each Height In. | 1.38 |
| Each Weight Lb. | 0.02 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 1.82W Miniature T1 3/4 5000 Hrs G3.17 28V |