1.2 Watt miniature - T1 3/4 - 1000 Average rated hours - Midget Flange base - 6 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S7113 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| ANSI Code | 328 |
| Tariff Code | 8539.29.3060 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.200A |
| ANSI Base | SX6s |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 1000 |
| Base | Mini Flange |
| Lamp Filament | C-2R |
| Shape | T1.75 |
| Voltage | 6 |
| Wattage | 1.2 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.22" |
| MOL | 0.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0021 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923071137 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 4.25" |
| Inner Width | 1.5" |
| Inner Height | 1.5" |
| Inner Weight | 0.02 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0055 |
| Case UPC | 10045923071130 |
| Catalog Description | 1.2 Watt miniature - T1 3/4 - 1000 Average rated hours - Midget Flange base - 6 Volt |
| Description | 328 6V 1.2W SX6S T1.75 C2R |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S7113.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 0.56 |
| Each Width In. | 4.25 |
| Each Height In. | 1.5 |
| Each Weight Lb. | 0.02 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 1.2W Miniature T1 3/4 1000hrs Midget Flange 6V |