1.68 Watt miniature - T1 3/4 - 25000 Average rated hours - Midget Flange base - 28 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S7123 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| ANSI Code | 376 |
| Tariff Code | 8539.29.3060 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.060A |
| ANSI Base | SX6s |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Base | Mini Flange |
| Lamp Filament | C-2F |
| Shape | T1.75 |
| Voltage | 28 |
| Wattage | 1.68 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.22" |
| MOL | 0.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923071239 |
| Catalog Description | 1.68 Watt miniature - T1 3/4 - 25000 Average rated hours - Midget Flange base - 28 Volt |
| Description | 376 28V 1.7W T1 3/4 SX6S |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S7123.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 1.68W Miniature T1 3/4 25000hrs Midget Flange 28V |