0.63 Watt miniature - G3 1/2 - 10 Average rated hours - Miniature Screw base - 2.33 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S7096 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| ANSI Code | 233 |
| Tariff Code | 8539.29.3060 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.270A |
| ANSI Base | E10 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 10 |
| Base | Miniature Screw |
| Lamp Filament | C-2R |
| Shape | G3.5 |
| Voltage | 2.33 |
| Wattage | 0.63 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.44" |
| MOL | 0.94" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.003 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923070966 |
| Catalog Description | 0.63 Watt miniature - G3 1/2 - 10 Average rated hours - Miniature Screw base - 2.33 Volt |
| Description | 233 2.33V .63W E10 G3.5 C2R |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S7096.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 0.69 |
| Each Width In. | 4.19 |
| Each Height In. | 1.81 |
| Each Weight Lb. | 0.05 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 63W Miniature G3 1/2 10 Avg Rated hrs Screw Base 2.33V |