26.88 Watt miniature - S8 - 1200 Average rated hours - Plastic Wedge base - 12.8 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S6964 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| ANSI Code | 3156 |
| Tariff Code | 8539.29.3050 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | Black |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 2.100A |
| ANSI Base | W3x16q |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 1200 |
| Base | Plastic Wedge |
| Lamp Filament | C-6 |
| Shape | S8 |
| Voltage | 12.8 |
| Wattage | 26.88 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 1" |
| MOL | 2.94" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Egg Crate |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923069649 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Length | 6.5" |
| Case Width | 3.13" |
| Case Height | 1.06" |
| Case Weight | 0.6 |
| Case Cubic Ft. | 0.0125 |
| Catalog Description | 26.88 Watt miniature - S8 - 1200 Average rated hours - Plastic Wedge base - 12.8 Volt |
| Description | 3156 12.8V 26.9W W2.5x16d s6 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S6964.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Weight Lb. | 0.06 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 26.88W Miniature S8 1200hrs Plastic Wedge 12.8V |