12.03 Watt miniature - B6 - 200 Average rated hours - DC Bay base - 12.8 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S6952 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| ANSI Code | 1004 |
| Tariff Code | 8539.29.3050 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.940A |
| ANSI Base | BA15d |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 200 |
| Base | Bayonet Double Contact |
| Lamp Filament | C-6 |
| Shape | B6 |
| Voltage | 12.8 |
| Wattage | 12.03 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.75" |
| MOL | 1.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0132 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923069523 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 6.5" |
| Inner Width | 3.25" |
| Inner Height | 1.13" |
| Inner Cubic Ft. | 0.0138 |
| Case UPC | 10045923069526 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Weight | 1.9 |
| Catalog Description | 12.03 Watt miniature - B6 - 200 Average rated hours - DC Bay base - 12.8 Volt |
| Description | 1004 12.8V 12W BA15D B6 C6 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S6952.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 1.13 |
| Each Width In. | 6.44 |
| Each Height In. | 3.13 |
| Each Weight Lb. | 0.19 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 12.03W B6 200 Avg Hrs DC Bay Base 12.8V |