9.32 Watt miniature - G6 - 5000 Average rated hours - Bayonet Single Contact Base - 13.5 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S6950 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| ANSI Code | 97 |
| Tariff Code | 8539.29.3050 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.690A |
| ANSI Base | BA15s |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 5000 |
| Base | Bayonet Single Contact |
| Lamp Filament | C-6 |
| Shape | G6 |
| Voltage | 13.5 |
| Wattage | 9.32 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.75" |
| MOL | 1.44" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0079 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923069509 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 4" |
| Inner Width | 1.75" |
| Inner Height | 0.63" |
| Inner Cubic Ft. | 0.0026 |
| Case UPC | 10045923069502 |
| Catalog Description | 9.32 Watt miniature - G6 - 5000 Average rated hours - Bayonet Single Contact Base - 13.5 Volt |
| Description | 97 13.5V 9.3W BA15S G6 C2V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S6950.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 1 |
| Each Width In. | 6.63 |
| Each Height In. | 2.06 |
| Each Weight Lb. | 0.16 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 9.32W G6 5000hrs Bayonet Single Contact Base 13.5V |