75 Watt - T12 - Fluorescent - 5000K Natural Light - 90 CRI - Single Pin base
| bundle | 15 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S6651 |
| Collection | Generic |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Linear |
| Tariff Code | 8539.31.0070 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Fa8 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 12000 |
| Base | Single Pin |
| Shape | T12 |
| Brightness (Lumens) | 4400 |
| Wattage | 75 |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.5" |
| MOL | 94" |
| Nominal Length | 96" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1224 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 46135298332 |
| Case Quantity | 15 |
| Case Length | 8.81" |
| Case Width | 5.18" |
| Case Height | 95.25" |
| Case Weight | 21 |
| Case Cubic Ft. | 2.5155 |
| Catalog Description | 75 Watt - T12 - Fluorescent - 5000K Natural Light - 90 CRI - Single Pin base |
| Description | F96T12/DESIGN50 29833 |
| DLC Approved | No |
| NAED Code | 29833 |
| UNSPSC | 39101605 |
| CO Terse | Non-Compliant |
| DC Terse | Non-Compliant |
| DC Alt Sub | S29919 |
| HI Terse | Non-Compliant |
| MA Terse | Non-Compliant |
| MN Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| NJ Terse | Non-Compliant |
| NV Terse | Non-Compliant |
| NV Alt Sub | S29919 |
| NY Terse | Non-Compliant |
| NY Alt Sub | S29919 |
| OR Terse | Non-Compliant |
| RI Terse | Non-Compliant |
| VT Terse | Non-Compliant |
| WA Terse | Non-Compliant |
| Image File Name | S6651.jpg |
| SDS class | Linear_Fluorescent_Lamp |
| Technology | Fluorescent |
| Each Length In. | 1.5 |
| Each Width In. | 1.5 |
| Each Height In. | 94 |
| Each Weight Lb. | 1.4 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 75W Fluorescent 5000K 90 CRI Single Pin |