31 Watt - T8 - U-Bend Fluorescent - 3000K Warm White - 82 CRI - Medium Bi Pin base
| bundle | 15 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S6550 |
| Collection | Generic |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | U-Bend |
| Tariff Code | 8539.31.0070 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | G13 |
| Ballast Bypass Direct | Direct |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 20000 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Shape | T8 |
| Lamp Ballast Type | Type A |
| Brightness (Lumens) | 2725 |
| Wattage | 31 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Three-Way | No |
| MOD | 1" |
| MOL | 1.63" |
| Nominal Length | 2.5" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0396 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10046135218771 |
| Case Quantity | 15 |
| Case Length | 24" |
| Case Width | 8.94" |
| Case Height | 6.75" |
| Case Weight | 10.05 |
| Case Cubic Ft. | 0.8381 |
| Catalog Description | 31 Watt - T8 - U-Bend Fluorescent - 3000K Warm White - 82 CRI - Medium Bi Pin base |
| Description | FBO31T8/830 |
| DLC Approved | No |
| NAED Code | 21877 |
| UNSPSC | 39101605 |
| Ballasting Requirements | For Use With Electronic Ballasts |
| CO Terse | Non-Compliant |
| HI Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| MN Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| NV Terse | Lawful for sale |
| OR Terse | Non-Compliant |
| RI Terse | Non-Compliant |
| VT Terse | Non-Compliant |
| WA Terse | Lawful for sale |
| SDS class | Linear_Fluorescent_Lamp |
| Technology | Fluorescent |
| Each Length In. | 23 |
| Each Width In. | 1.06 |
| Each Height In. | 2.81 |
| Each Weight Lb. | 0.67 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 31W T8 U-Bend Fluorescent 3000K Warm White 82 CRI |