The SATCO T9 circline fluorescent lamp is designed to provide energy savings in slim spaces. The lamp fits into circular fixtures with four-pin bases. Circline lamps can be used in both decorative and retail environments.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S6500 |
| Collection | HyGrade |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Circline |
| Tariff Code | 8539.31.0070 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | G10q |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 60+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 12000 |
| Base | G10q (4-Pin) |
| Shape | T9 |
| Brightness (Lumens) | 1120 |
| Wattage | 22 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4100K |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.13" |
| MOL | 8" |
| Nominal Length | 8" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0538 |
| Pack Type | Hang Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 17.32" |
| Case Width | 9.06" |
| Case Height | 9.06" |
| Case Weight | 9.39 |
| Case Cubic Ft. | 0.8227 |
| Catalog Description | 22 Watt - T9 - Circline Fluorescent - 4100K Cool White - 62 CRI - 4-Pin base |
| Description | FC8T9/CW 22 WATT COOL WHITE |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101605 |
| CO Terse | Non-Compliant |
| HI Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| MN Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| NV Terse | Lawful for sale |
| OR Terse | Non-Compliant |
| RI Terse | Non-Compliant |
| VT Terse | Non-Compliant |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S6500.jpg |
| Hg Content | 7.5 |
| Installation Notes | Outer Diameter is 8 inches |
| SDS class | Linear_Fluorescent_Lamp |
| Technology | Fluorescent |
| Each Length In. | 1.3 |
| Each Width In. | 8.46 |
| Each Height In. | 8.46 |
| Each Weight Lb. | 0.42 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 22W Circline Fluorescent 4100K 62 CRI 4-Pin |