6 Watt - T2 - Subminiature Fluorescent - 4100K Cool White - 80 CRI - Axial base
| bundle | 20 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S6489 |
| Collection | Generic |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Linear |
| Warranty | 3 Years |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | W4.3x8.5d |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 10000 |
| Base | Axial |
| Shape | T2 |
| Brightness (Lumens) | 330 |
| Wattage | 6 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4100K |
| Finish | White |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | White |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.25" |
| MOL | 8.59" |
| Nominal Length | 8.59" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0007 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923064894 |
| Inner Quantity | 20 |
| Inner Length | 10" |
| Inner Width | 4.63" |
| Inner Height | 1.75" |
| Inner Weight | 0.6 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0469 |
| Case UPC | 10045923064897 |
| Case Quantity | 200 |
| Case Length | 10.63" |
| Case Width | 10" |
| Case Height | 9.75" |
| Case Weight | 6 |
| Case Cubic Ft. | 0.5998 |
| Catalog Description | 6 Watt - T2 - Subminiature Fluorescent - 4100K Cool White - 80 CRI - Axial base |
| Description | FM6/841 T2 |
| DLC Approved | No |
| NAED Code | 26213 |
| UNSPSC | 39101605 |
| CO Terse | Non-Compliant |
| HI Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| MN Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| NV Terse | Lawful for sale |
| OR Terse | Non-Compliant |
| RI Terse | Non-Compliant |
| VT Terse | Non-Compliant |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S6489.jpg |
| SDS class | Linear_Fluorescent_Lamp |
| Technology | Fluorescent |
| Each Length In. | 8.63 |
| Each Width In. | 0.38 |
| Each Height In. | 0.38 |
| Each Weight Lb. | 0.53 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 6W T2 Subminiature Fluorescent 4100K Cool White 80 CRI Axial |