Display Pack 72 Total Lamps - A19 25 Watt Incandescent - Medium Base - 36 Red - 36 Green - 1000 Average rated hours - 130 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S6096 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.22.8040 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.192A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 1000 |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 130 |
| Wattage | 25 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | Ceramic |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Ceramic |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.38" |
| MOL | 4.13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.6771 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 72 |
| Case UPC | 10045923060967 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 17.25" |
| Case Width | 14" |
| Case Height | 12" |
| Case Weight | 9.95 |
| Case Cubic Ft. | 1.6771 |
| Catalog Description | Display Pack 72 Total Lamps - A19 25 Watt Incandescent - Medium Base - 36 Red - 36 Green - 1000 Average rated hours - 130 Volt |
| Description | 25W A19 CERAMIC RED/GREEN DISP |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S6096.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 17.25 |
| Each Width In. | 14 |
| Each Height In. | 12 |
| Each Weight Lb. | 9.95 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Display Pack 72 Lamps A19 25W Incandescent Med Base 36 RG 130 Volt |