SATCO NUVO offers a full line of incandescent heat lamps, providing a reliable and versatile heating solution designed to generate focused heat for a variety of applications. With four unique shapes to choose from-PAR38, BR38, R40, and BR40-these lamps combine functionality and performance to meet diverse needs. Featuring a standard E26 medium base and operating at 120 volts, they emit a comforting glow that's perfect for maintaining warmth. Available in both red and clear finishes, select models are enhanced with a shatterproof coating for added safety and durability. Engineered to emit infrared radiation, these heat lamps excel at providing targeted heat, making them ideal for keeping poultry and piglets warm in brooders, maintaining food at serving temperatures, or adding comfort to bathrooms. Their practical design and dependable performance make them an excellent choice for agricultural, commercial, and residential settings alike.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S4998 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Reflector |
| Tariff Code | 8539.22.8070 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | Silver |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | CSAus |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 2.083A |
| ANSI Base | E26 |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 6000 |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | C-9 |
| Shape | R40 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 250 |
| Finish | Red Heat |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Red Heat |
| Three-Way | No |
| MOD | 5" |
| MOL | 6.5" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0766 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 18.9" |
| Case Width | 14.37" |
| Case Height | 7.09" |
| Case Weight | 5.5 |
| Case Cubic Ft. | 1.1143 |
| Catalog Description | 250 Watt R40 Incandescent - Red Heat - 6000 Average rated hours - Medium base - 120 Volt |
| Description | 250R40/HR RED INFRARED HEAT LA |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S4998.jpg |
| Product Notes | Wavelength: 380-2400nm |
| Product Notes | Peak Wavelength: 1190nm |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 4.57 |
| Each Width In. | 4.57 |
| Each Height In. | 6.34 |
| Each Weight Lb. | 0.46 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 250W R40 Incandescent Red Heat 6000 hrs Medium Base 120V |