40 Watt R14 Incandescent - Frost - 1500 Average rated hours - 280 Lumens - Medium base - 120 Volt - Carded
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S4705 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Reflector |
| Tariff Code | 8539.22.8040 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | Frost |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | CSAus |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.333A |
| ANSI Base | E26 |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 1500 |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | CC-2V |
| Shape | R14 |
| Brightness (Lumens) | 280 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 40 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.75" |
| MOL | 2.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0227 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923047057 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 4.63" |
| Inner Width | 8.25" |
| Inner Height | 9.75" |
| Inner Weight | 1.18 |
| Inner Cubic Ft. | 0.2155 |
| Case UPC | 10045923047050 |
| Case Quantity | 120 |
| Case Length | 15.13" |
| Case Width | 17.25" |
| Case Height | 20.25" |
| Case Weight | 11.89 |
| Case Cubic Ft. | 3.0585 |
| Catalog Description | 40 Watt R14 Incandescent - Frost - 1500 Average rated hours - 280 Lumens - Medium base - 120 Volt - Carded |
| Description | 40W R14 STD SPOT |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Non-Compliant |
| Image File Name | S4705.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 2 |
| Each Width In. | 3.74 |
| Each Height In. | 5.24 |
| Each Weight Lb. | 0.1 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 40W R14 Incandescent Frost 1500 hrs 280 Lumens Medium Base 120V |