35 Watt - Halogen - MR16 - BAB - 3000 Average rated hours - GU10 base - 120 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S4192 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | MR |
| ANSI Code | BAB |
| Tariff Code | 8539.21.4040 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | Aluminum |
| CBCP | 1250 |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.292A |
| ANSI Base | GU10 |
| Beam Spread | 38° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 3000 |
| Base | Bi Pin GU10 |
| Lamp Filament | AX |
| Shape | MR16 |
| Brightness (Lumens) | 280 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 35 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2900K |
| Finish | Transparent |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Transparent |
| Spot Type | FL - Flood |
| Three-Way | No |
| MOD | 2" |
| MOL | 1.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0054 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923041925 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 12.24" |
| Inner Width | 4.06" |
| Inner Height | 2.48" |
| Inner Weight | 1.32 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0713 |
| Case UPC | 10045923041928 |
| Case Quantity | 240 |
| Case Length | 21.06" |
| Case Width | 12.99" |
| Case Height | 10.83" |
| Case Weight | 29.76 |
| Case Cubic Ft. | 1.7146 |
| Catalog Description | 35 Watt - Halogen - MR16 - BAB - 3000 Average rated hours - GU10 base - 120 Volt |
| Description | FMW/ALU/GU10 38' 35W JDRC LENS |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101601 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S4192.jpg |
| SDS class | Halogen_Tungsten_Lamp |
| Technology | Halogen |
| Each Length In. | 2.01 |
| Each Width In. | 2.01 |
| Each Height In. | 2.32 |
| Each Weight Lb. | 0.12 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 35W Halogen MR16 BAB 3000hrs GU10 120V |