10 Watt - Halogen - MR16 - 2000 Average rated hours - Miniature 2 Pin Round base - 12 Volt - Carded
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S4185 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | MR |
| Tariff Code | 8539.21.2080 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | Clear |
| CBCP | 300 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Location Rating | Damp |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.833A |
| ANSI Base | GU5.3/GX5.3 |
| Beam Spread | 38° |
| Burning Position | Universal |
| Candle Power | 300 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 2000 |
| Base | Miniature 2 Pin Round |
| Lamp Filament | C-8 |
| Shape | MR16 |
| Brightness (Lumens) | 75 |
| Voltage | 12 |
| Wattage | 10 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2900K |
| Lensed | No |
| Spot Type | NFL - Narrow Flood |
| Three-Way | No |
| MOD | 2" |
| MOL | 1.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0187 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923041857 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 3.74" |
| Inner Width | 5.91" |
| Inner Height | 13" |
| Inner Weight | 0.89 |
| Inner Cubic Ft. | 0.1663 |
| Case UPC | 10045923041850 |
| Case Quantity | 120 |
| Case Length | 12.81" |
| Case Width | 13.59" |
| Case Height | 20.69" |
| Case Weight | 9.37 |
| Case Cubic Ft. | 2.0844 |
| Catalog Description | 10 Watt - Halogen - MR16 - 2000 Average rated hours - Miniature 2 Pin Round base - 12 Volt - Carded |
| Description | 10MR16/12V 38' CARDED OPEN |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101601 |
| CA T20 Alt Sub | S9496 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| MA Terse | Non-Compliant |
| MA Alt Sub | S8641 |
| NV Terse | Non-Compliant |
| NV Alt Sub | S8641 |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Dimmable Function | Check the transformer/driver MFG for dimmer compatibility |
| Image File Name | S4185.jpg |
| SDS class | Halogen_Double_Ended_or_Pin_Based_Lamp |
| Technology | Halogen |
| Each Length In. | 2 |
| Each Width In. | 3.15 |
| Each Height In. | 5.12 |
| Each Weight Lb. | 0.06 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 10W Halogen MR16 2000hrs 2Pin 12V |