20 Watt - Halogen - MR16 - BAB - 2000 Average rated hours - Miniature 2 Pin Round base - 12 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S1956 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | MR |
| ANSI Code | BAB |
| Tariff Code | 8539.21.2080 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | Clear |
| CBCP | 500 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Location Rating | Damp |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 1.667A |
| ANSI Base | GU5.3/GX5.3 |
| Beam Spread | 38° |
| Burning Position | Universal |
| Candle Power | 500 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 2000 |
| Base | Miniature 2 Pin Round |
| Lamp Filament | C-6 |
| Shape | MR16 |
| Brightness (Lumens) | 205 |
| Voltage | 12 |
| Wattage | 20 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2900K |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Spot Type | FL - Flood |
| Three-Way | No |
| MOD | 2" |
| MOL | 1.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0083 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923019566 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 8.5" |
| Inner Width | 6.5" |
| Inner Height | 2.25" |
| Inner Weight | 1.34 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0719 |
| Case UPC | 10045923019569 |
| Case Quantity | 240 |
| Case Length | 17.38" |
| Case Width | 13.5" |
| Case Height | 12" |
| Case Weight | 19.75 |
| Case Cubic Ft. | 1.6294 |
| Catalog Description | 20 Watt - Halogen - MR16 - BAB - 2000 Average rated hours - Miniature 2 Pin Round base - 12 Volt |
| Description | 20MR16/FL BAB |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101601 |
| CA T20 Alt Sub | S9496 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| MA Terse | Non-Compliant |
| MA Alt Sub | S9552 |
| NV Terse | Non-Compliant |
| NV Alt Sub | S9552 |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Dimmable Function | Check the transformer/driver MFG for dimmer compatibility |
| Image File Name | S1956.jpg |
| SDS class | Halogen_Double_Ended_or_Pin_Based_Lamp |
| Technology | Halogen |
| Each Length In. | 1.38 |
| Each Width In. | 2.38 |
| Each Height In. | 4.38 |
| Each Weight Lb. | 0.08 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 20W Halogen MR16 BAB 2000hrs 2Pin 12V |